Rodzaje maszyn budowlanych

Nowoczesne maszyny budowlane są na szeroką skalę stosowane na placach budowy. Bez nich trudno byłoby wykonać różnorodne prace. Istnieje wiele ciekawych rozwiązań, które są dobierane do odpowiednich potrzeb na danym etapie prac na budowie. Jakie rodzaje maszyn budowlanych warto poznać? O czym trzeba wiedzieć?

Maszyny budowlane i ich rodzaje

Rodzaje maszyn budowlanych to kwestia, która interesuje szerokie grono osób. Główny podział obejmuje maszyny do:

  • przeróbki kruszyw,
  • robót ziemnych,
  • robót drogowych,
  • produkcji masy betonowej,
  • robót wykończeniowych itp.

Nie zapominajmy o maszynach do odwadniania i hydromechanizacji, takich jak urządzenia wiertnicze i pogłębiarki. Jakie są maszyny budowlane? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rodzajom maszyn.

Ładowarki i koparki

Mówiąc o rodzajach maszyn budowlanych, nie można pomijać koparek i ładowarek. Te pierwsze służą do oddzielania urobku od gruntu. Mają za zadanie przenosić urobek na środek transportu lub w dane miejsce. Urządzeniem przeładunkowym bywa także ładowarka – jest wykorzystywana zazwyczaj do załadunku i transportu. Łyżka ładowarki jest napełniana z użyciem mechanizmu jazdy. Te maszyny dzielimy na kołowe i gąsienicowe. Ładowarka gąsienicowa jest stosowana głównie w kamieniołomach. Jeśli łyżka jest umieszczona z przodu maszyny, mamy do czynienia z ładowarką czołową.

Maszyny budowalne

Jednonaczyniowa koparka może służyć także do podnoszenia ładunków jako zrywak, widły, młot hydrauliczny, czy też kafar. Wtedy trzeba mieć na uwadze odpowiedni osprzęt koparki.

Równiarki i spycharki

Niezwykle cenione są spycharki gąsienicowe, nazywane także ciągnikami gąsienicowymi. Są stosowane w celu wykonania wykopów i odspajania gruntu. Służą specjalistom do profilowania oraz niwelacji terenu. Ich inne zastosowanie to zagęszczanie podłoża. Gąsienicowe podłoże składa się z ram trakcyjnych, które z kolei są wyposażone w rolki jezdne.

Osprzętem spycharki są różnorodne lemiesze – skośne, proste czy też półwklęsłe. Znaczenie mają także elementy typu zrywak, pługi, specjalistyczne wyciągarki, zaczep i walce do zagęszczania. Jeśli chodzi o równiarki, służą one typowo do profilowania podłoża. Są użytkowane do robót ziemnych przy budowie dróg, wyrównywania nasypów lub przy budowie lotnisk.

Jak widać, istnieje wiele rodzajów maszyn budowlanych. Każda maszyna jest dobierana indywidualnie do danej budowy. Specjaliści doskonale wiedzą jak obsługiwać te pojazdy i maszyny. Z ich pomocą można wykonać wiele prac w sposób komfortowy, sprawny i bezpieczny.